
A dunai tokfélék, köztük is különösképpen a viza, valaha folyóink édesvízi óriásai voltak, azonban mára állományaik radikális csökkenésen mentek keresztül. Az emberi beavatkozások, elsősorban a folyamszabályozások, a vízszennyezés és az orvhalászat eredménye, hogy ezen halfajok szinte teljesen eltűntek a Duna hazai szakaszáról. Ezen tradícionális és gazdasági értékeket képvislő halfajok megmentését szolgálja az Európai Uniós MEASURES projekt, melyben a szarvasi Halászati Kutatóintézet (NAIK-HAKI) is jelentős szerepet vállal.

A tokfélék védelmének sarokkövei a természetes élőhelyeik és állományaik megerősítése, és a fajok akvakultúrákban történő ex-situ fenntartása és szaporítása. Az erről szóló interjú megtalálható az alábbi linken: [link]
A projekt fejleményei az alábbi linken érhetőek el:
http://www.interreg-danube.eu/approved-projects/measures
„A projekt a Duna Transznacionális Programból, az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatásával, az Európai Unió és a Magyar Állam társfinanszírozásával valósul meg.”
Programajánló
Hírek
A szokásostól eltérően az idei évben ősszel, október 03-04 között került megrendezésre az Ultrabalaton csapatversenye. NAIK-os csapat az idei évben állt először rajthoz a 14. alkalommal kiírt versenyen.
A világon először, a HAKI kutatói együttműködve a Szent István Egyetem, Debreceni Egyetem és a Nemzeti Biodiverzitás- és Génmegőrzési Központ kutatóival, írták le a tokfélék két külön rendszertani család