
A ponty kopoltyú KHV (koi herpeszvírus) okozta megbetegedés genetikai és technológiai háttere
Ardó László1, Hiripi László2, Jeney Galina1, Jeney Zsigmond1, Kovács Zoltán3, Papp Melitta4 és Tóth István5
1NAIK HAKI, Szarvas
2NAIK MBK, Gödöllő
3Tiszahalker Kft., Tiszasüly
4NÉBIH-ÁDI, Budapest
5Ráckevei Dunaági Horgász Szövetség, Ráckeve
Kivonat
Az elmúlt néhány évben megjelent Magyarországon a KHV (koi herpeszvírus) okozta megbetegedés. Az általa okozott veszteségek elérik a 30-40%-ot, továbbá Magyarország több megyéjében/pontján történő megjelenés alapján az intézkedések ellenére is járvánnyal fenyegethet a betegség. Mindez annak ellenére történik, hogy a 2010 óta folytatott monitorozásban Magyarország 2 évig (2010-2011) mentes volt a betegségtől, továbbá, hogy bevezetésre kerültek az EU vonatkozó állategészségügyi szabályai és eljárásai. Közülük kiemelendő a kötelező szűrővizsgálatok hatékony rendszere, fellépő járványok esetén hatósági intézkedések, a karantén intézkedések és a kárpótlási rendszer. A közelmúlt kutatási eredményei egyfelől megbízható diagnosztikai módszereket eredményeztek, másfelől leírták a betegséggel szemben toleránsabb változatokat és azok genetikai markereit. Mindez elvileg lehetővé teszi a magyarországi tenyésztett pontyfajták ellenálló képessége genetikai alapjainak a felmérését (feltérképezését). Az eredmények másik csoportja arra figyelmeztet, hogy az alkalmazott technológiáknak, beleértve a széles értelemben vett „menedzsmentet” is, szerepe lehet/van a betegség megjelenésében és elterjedésében. Fentiek miatt fontos a figyelem felkeltése szélesebb körben, ami szintén az induló projekt célja.
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
A szokásostól eltérően az idei évben ősszel, október 03-04 között került megrendezésre az Ultrabalaton csapatversenye. NAIK-os csapat az idei évben állt először rajthoz a 14. alkalommal kiírt versenyen.