
LEBEGŐ NÖVÉNYKULTÚRÁK TÓGAZDASÁGI HASZNOSÍTÁSA
Váradi László, Apostol Emília, Tildy Viktória és Csenki Zsolt
Szent István Egyetem, Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar, Halgazdálkodási Tanszék, Gödöllő
Kivonat
Magyarország uniós csatlakozásával összefüggő feladatok közül igen jelentős fejlesztési igény jelentkezik a szervesanyagokkal terhelt vizek (kiemelten a mezőgazdasági termelésből származó vizek) tisztításának szakszerű megvalósítására. Az EU Víz Keretirányelvében megfogalmazott elvárás: az ún. "jó ökológiai állapot" elérése.
A lebegő növénykultúrák alkalmazásával lehetőség látszik a táplálkozási piramis alapját adó, a haltermelés során keletkező szervesanyag-felhalmozódás biológiai úton történő csökkentésére (lásd még bioszűrő rendszerek). A téma egyediségét az adja, hogy biológiai, környezetvédő módszerrel, az egyes vízterületek sajátosságaihoz alkalmazkodva tudja a szervesanyagot csökkenteni a vizekben! A szárazföldi, mezőgazdasági növények kellő megválasztásával azokat a szervesanyagokat (pl. magas humusztartalom) tudjuk eltávolítani, amelyek leginkább gondokat okozhatnak az adott vizekben.
Az általunk kialakított rendszerben 40x60 cm-es zöldséges rekeszt hungarocell lapokkal tettük lebegő állapotúvá, a növények ültetése a rekeszekben elhelyezett szivacsbetét felületére történt. A kelési időszakban a magokat újságpapírral fedtük le, amelyet a kelés, illetve a növényke megerősödése után eltávolítottunk. Ezzel párhuzamosan kontroll vetést is végeztünk és az eredményeket egymással összehasonlítottuk. Egyik csoportban sem végeztünk agrotechnikai műveleteket. A lebegő kultúráknál egyértelműen jobb eredményeket kaptunk az egységnyi területen előállított növénytömeg szempontjából.
Az eredmények alapján összefoglalva a lebegő kultúrák előnyeit:
- A gyökereken kialakuló baktériumflóra víztisztító hatású.
- A baktériumflóra által átalakított vegyületeket a növény a gyökerén keresztül közvetlenül is felveheti.
- Az így felvett elemek (kiemelten a N és a P) beépülnek a növénybe, amely a testén keresztül kiemeli azt a vízből, így könnyen eltávolíthatóvá teszi.
- A fejlődő növény hasznos termést képez, illetve díszítő szerepe van.
- Az öntözés, a kapálás és a gyomirtás szükségtelennek látszik.
- A vízbe lógó gyökerek búvóhelyet biztosítanak, emelik a halak komfortérzetét.
- Az úszó sziget könnyen kezelhető, ápolható és áthelyezhető.
Hol használható a rendszer:
- Termelőtavakon: az iszapízt adó kékalgák szaporodásának meggátlása és a halak komfortérzetének növelése.
- Díszhaltartás: koiponty, aranyhal - dísznövény komplex.
- Nagytavas tartás: hal (ponty, amur) - növény (fű-gyeptégla, lucerna) rendszer. Víztisztítás, a növekedést csökkentő ún. tömegferomon kiszűrése, komfortérzet.
- Elfolyó csatornák: víztisztítás, szervesanyag csökkentés.
- Háztáji növénytermesztés.
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
A szokásostól eltérően az idei évben ősszel, október 03-04 között került megrendezésre az Ultrabalaton csapatversenye. NAIK-os csapat az idei évben állt először rajthoz a 14. alkalommal kiírt versenyen.