
Fejezetek a Szob-Budapest Duna szakasz halászatilag fontosabb halainak kórtani vizsgálatából
Baska Ferenc1 és Gonda Eszter2
1Szent István Egyetem, Állatorvos-tudományi Kar, Budapest
2Országos Állategészségügyi Intézet, Budapest
Kivonat
Vizsgálatainkat az utóbbi években folyamatosan, nagyrészt az FVM Halgazdálkodási Alapjának és intézményeink támogatásával, valamint a kutatott folyamszakaszon dolgozó halászok segítségével végeztük. Esetenként magunk gyűjtötte ivadék és az élőhelyen előforduló köztigazda alacsonyabbrendű szervezetek vizsgálatával egészítettük ki a halászott halakból gyűjtött kórtani, parazitológiai és élelmiszerhigiéniai eredményeinket. A halászott halak közül főleg a márna, a kecsege, a dévérkeszeg és a jász egyedeit boncoltuk, de vizsgáltunk ragadozókat és további pontyféléket is. Szúrópróbaszerűen halak izomzatából és májából vett mintákat toxikológiai vizsgálatra küldtünk az Országos Élelmiszervizsgáló Intézetbe.
Parazitológiai vizsgálataink összefoglalásaképpen megállapíthatjuk, hogy a legtöbb vizsgált halfaj esetében a külsőélősködő egysejtűek és metazoák okozta fertőzöttség évszaktól függetlenül igen alacsony prevalenciával (fertőzöttség százalékos aránya a vizsgált gazdákban) és intenzitással (a parazitaegyedek száma a vizsgált gazdákban) fordultak elő. Ugyanezen élősködők inkább az ivadék vizsgálatával kerültek elő nagyobb gyakorisággal. Hasonló megállapítást tehettünk a belsőélősködő egysejtűek (pl. coccidiumok) esetében is.
A belső élősködők közül általánosan magas volt a fertőzöttség aránya és az intenzitása a szöveti élősködő metacerkáriáknak (Apophallus, Metagonimus, Posthodiplostomum, Diplostomum), amelyeknek közegészségügyi és állategészségügyi jelentőségük is lehet, amennyiben a konyhatechnikai előkészítés (sütés, főzés, pácolás, stb.) nem ártalmatlanítja ezeket az emberre és háziállatainkra nézve potenciális kórokozókat.
A kopoltyúférgesség, hámférgesség nem mutatott jelentős elterjedtséget a vizsgált szakasz halain, bár Diplozoon példányokat gyakran mutattunk ki a dévérkeszeg kopoltyújáról. A csuka Triaenophorus nodulosus fertőzöttségének kivételével nem volt kifejezett a Cestoda (galandféreg) fertőzöttség sem a vizsgált halak esetében, bár egy másik laposféreg, az Amphilinida (syn.: Cestodaria) osztályba tartozó Amphilina foliacea, amely lényeges kórtani elváltozásokat nem okoz, igen gyakori élősködője a kecsege testüregének. A Trematoda élősködők szintén alacsony prevalenciával és intenzitással fordultak elő. A fonálférgek közül magas volt az előfordulás aránya a Hysterothylacium bidentatum kecsegeélősködőnek, amely extrém magas intenzitással fertőzheti a halak gyomorüregét. Ennek a parazitának a degusztáló hatása miatt van csak élelmiszerhigiéniai jelentősége. A márnában a Rhabdochona hellichi bélélősködő fonálféreg fordult elő a leggyakrabban, de kórtani jelentősége a sokkal intenzívebb Pomphorhynchus laevis buzogányfejű társfertőzés miatt nem volt tisztázható, ugyanis az utóbbi parazita a 100 %-os prevalenciájával és az évszakos ingadozást mutató, de mindig igen magas intenzitással jellemezhető fertőzésével valamennyi vizsgált márnaegyednél kiterjedt, súlyos fokú gócképződéssel járó idült bél- és hashártyagyulladást okozott.
Daganatos elváltozásokat – mindössze két esetben - kizárólag a márna kültakaróján észleltünk.
Az általunk vizsgált köztigazda szervezetekben (Oligochaeta, Amphipoda) igen alacsony prevalenciával jellemezhető parazita fejlődési stádium fertőzöttséget találtunk. Esetenként a gammarusokban a Pomphorhynchus laevis buzogányfejű acanthella stádiumait mutattuk ki.
A toxikológiai vizsgálatok eredményeit táblázatban összefoglalva mutatjuk be.
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
A szokásostól eltérően az idei évben ősszel, október 03-04 között került megrendezésre az Ultrabalaton csapatversenye. NAIK-os csapat az idei évben állt először rajthoz a 14. alkalommal kiírt versenyen.