
HAKI - Halbiológiai Osztály - Élettani és immunológia témacsoport
Kutatási terület
Az Élettani és immunológiai témacsoport alapvető kutatási területe a természetes (nem-specifkus) immunválaszt erősítő anyagok, az immunstimulátorok kutatása. A kutatómunka fő célkitűzése, hogy a haltenyésztésben jelenleg elterjedten alkalmazott antibiotikumok és vakcinák helyettesíthetők vagy kiegészíthetők legyenek olyan természetes eredetű anyagokkal, amelyek a nem-specifikus immunválasz erősítésével javítják a halak betegségekkel szembeni ellenálló-képességét. Másik fontos kutatási területünk a stressznek a halak természetes immunválaszára és ellenálló-képességére gyakorolt hatásának vizsgálata, amely nélkülözhetetlen az értékes, de stresszérzékeny halfajok, pl. a süllő intenzív nevelési technológiájának fejlesztéséhez. Egy harmadik kutatási irány a genetikai háttér és az immunválasz kapcsolatának vizsgálata, amely segítséget nyújt a betegségekkel és stresszel szemben ellenállóbb fajták azonosításához.
Jelenleg futó kutatási témák
- Aquaexcel2020: A stressz hatásainak vizsgálata süllőnél
- Immunstimuláló hatású és eddig nem alkalmazott mikroalga törzseken alapuló preventív célú takarmány kiegészítők hatékony termelése és intenzív halgazdaságokban történő hasznosítása (GINOP-2.3.2-15-2016-00058)
- A ponty kopoltyú Koi herpeszvírus (KHV) okozta megbetegedésének genetikai és technológiai háttere
- A balatoni horgászati célú halgazdálkodás fenntarthatóvá tételének megalapozása a halfauna rekonstrukciója és a táplálékbázis hasznosulásának vizsgálatával alap- és alkalmazott kutatási módszerekkel (GINOP-2.3.2-15-2016-00004)
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
A szokásostól eltérően az idei évben ősszel, október 03-04 között került megrendezésre az Ultrabalaton csapatversenye. NAIK-os csapat az idei évben állt először rajthoz a 14. alkalommal kiírt versenyen.