
HAKI - Akvakultúra Osztály - Akvakultúra ökonómia témacsoport
Kutatási terület
Az akvakultúra szektor szocio-ökonómiai elemzése: A kutatás célja olyan ágazati szintű területek vizsgálata, mint az akvakultúra szektor és a vidéki gazdaság és társadalom közötti kölcsönhatások; a különböző akvakultúra technológiák munka és tőke intenzitása; a farmszerkezet, farmok mérete, tulajdonviszonyok az ágazatban; a mérethozadék jelenléte vagy hiánya; a tevékenységek diverzifikáltsága, stb.
Akvakultúra technológiák költség-haszon elemzése: A kutatócsoport foglalkozik a HAKI-ban kidolgozott, tesztelt új tartási és takarmányozási technológiák, technikai újítások, műszaki megoldások költség haszon elemzésével. Ez a munka a HAKI K+F eredményeinek gyakorlati hasznosításának szolgálatában áll.
Kvantitatív modellezés: A témacsoporthoz műveli azon kutatási területeket, amelyek a probléma természete és összetettsége miatt komputatív megközelítést igényelnek. Ilyen összetett probléma például a klímaváltozás hatásainak modellezése; a halállomány korosztályok közötti mozgatásának és a termelő medencék elosztásának bio-ökonómiai optimalizálása több medencéből intenzív álló haltermelő rendszerekben. A dinamikus folyamatmodelleken közösen dolgozunk a Kaposvári Egyetem Folyamatmérnöki Kutatócsoportjával, amelyhez több témán átívelő együttműködés köti az akvakultúra ökonómia témacsoportot.
Jelenleg futó kutatási témák, projektek
- A klímaváltozásnak a tógazdasági haltermelésre gyakorolt hatásainak modellezése (CLIMEFISH H2020 projekt 2016-2020)
- A területi tervezés gazdasági és társadalmi aspektusainak a vizsgálata (AQUASPACE H2020 projekt 2015-2018)
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
A szokásostól eltérően az idei évben ősszel, október 03-04 között került megrendezésre az Ultrabalaton csapatversenye. NAIK-os csapat az idei évben állt először rajthoz a 14. alkalommal kiírt versenyen.