
NAIK HALÁSZATI KUTATÓINTÉZET - SAJTÓKÖZLEMÉNY
2020.09.22.
NAIK HALÁSZATI KUTATÓINTÉZET
SAJTÓKÖZLEMÉNY
A NAIK HALÁSZATI KUTATÓINTÉZET MEGKEZDTE A „A TERMÉSZETES VIZEK IVADÉKELLÁTÁSÁT BIZTOSÍTÓ INNOVATÍV TECHNOLÓGIÁK FEJLESZTÉSE, VALAMINT A TÓGAZDASÁGI ÉS ZÁRT RENDSZERŰ HALTERMELÉS FENNTARTHATÓ INTENZIFIKÁLÁSA” CÍMŰ PROJEKT MEGVALÓSÍTÁSÁT
A Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ által benyújtott, „A természetes vizek ivadékellátását biztosító innovatív technológiák fejlesztése, valamint a tógazdasági és zárt rendszerű haltermelés fenntartható intenzifikálása” című, MAHOP-2.1.1-2016-2019-00011 azonosítószámú pályázat bruttó 417.34 millió forint vissza nem térítendő hazai és európai uniós támogatásban részesült.
A projekt elsődleges célja a környezeti szempontból fenntartható, erőforrás-hatékony, innovatív, versenyképes és tudásalapú akvakultúra támogatása, amely magában foglalja a természetesvízi halgazdálkodás szempontjából fontos, a jelenlegi akvakultúra rendszerekben azonban nem termelt halfajok ivadékellátását biztosító innovatív technológiák kidolgozását.
A haltermelő létesítmények környezetre gyakorolt negatív hatásának csökkentésére irányuló tudományos és szervezeti ismeretekre, a tógazdasági haltermelés fenntartható intenzifikálására, valamint a recirkulációs rendszerek optimalizálásra irányuló innovációt.
Fenti a célokat a nyurgaponty, jász, compó, széles kárász, balin szaporítására, ivadék nevelésére új technológia kidolgozásával valósítjuk meg.
A haltermelés input igényeinek optimalizálásával, a haltermelő rendszerek által kibocsátott elfolyóvíz a befogadó víztestre gyakorolt szervesanyag terhelést mérséklő eljárásokat dolgozunk ki.
Kombinált ponty-süllő tavi és az európai harcsa tavi medencés és recirkulációs rendszerű technológiák innovációjával hozzájárulunk az eredmények gyakorlati alkalmazásához.
A természetes vízi halgazdálkodás szempontjából fontos halfajok ivadék- ellátását biztosító innovatív technológia kidolgozásához kapcsolódóan szivattyúállás építése és elektromos kivitelezése valósul meg. A projekt keretében beszerzésre kerülnek a meglévő recirkulációs akvakultúra rendszer fejlesztéséhez a terepi monitorozás hatékony végrehajtásához, a technológiai biztonság fenntartásához, valamint halszállításhoz szükséges eszközök.
A fejlesztés forrását az Európai Tengerügyi és Halászati Alap és Magyarország költségvetése társfinanszírozásban biztosítja.
A projekt azonosító száma: MAHOP-2.1.1-2016-2019-00011
A projekt megvalósítási ideje: 2020.06.01.-2022.05.21.
Támogatás aránya:100%
A projektről a www.haki.naik.hu oldalon olvashatnak
További információ kérhető:
Farkas Boglárka
projektmenedzser
NAIK Halászati Kutatóintézet
5540 Szarvas, Anna-liget U. 35.
tel.: 0666/515-300/117
e-mail: farkas.boglarka@haki.naik.hu
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
A szokásostól eltérően az idei évben ősszel, október 03-04 között került megrendezésre az Ultrabalaton csapatversenye. NAIK-os csapat az idei évben állt először rajthoz a 14. alkalommal kiírt versenyen.