
A süllő (Sander lucioperca) intenzív lárvanevelésének fejlesztése – különböző megvilágítás alkalmazásával
KUCSKA Balázs*1, STETTNER Gabriella1, ifj. HORVÁTH Zoltán2, VARGA Dániel1, LJUBOBRATOVIC Uros3
1Szent István Egyetem, Környezettudományi és Természetvédelmi Intézet – Kaposvár Guba S. u. 40.
2H&H Carpio Halászati Kft.– Ócsárd Kossuth u.
3Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ Halászati Kutatóintézet – Szarvas Anna-liget u. 35.
*kucska.balazs[kukac]szie.hu
Kivonat
Bevezetés
A zárt rendszerű intenzív süllőnevelés egyik sarokpontja a megfelelő minőségű tápra szoktatott ivadék előállítása. A süllő lárva esetén a környezeti tényezők közül a megvilágítás alapvetően befolyásolhatja a nevelés sikerességét. A lárvanevelés hatékonysága és a fényintenzitás mértéke közötti összefüggésekről készült már tanulmány (Tielmann et al. 2017), de a megvilágítás egyéb aspektusainak hatása a lárva nevelésre kevésbé ismertek. Kísérletünkben a víz feletti és a vízbe süllyesztett fényforrás megmaradásra, növekedésre és lárvaminőségre gyakorolt hatását vizsgáltuk meg.
Anyag és módszer
A kísérlethez recirkulációs rendszerben nevelt anyáktól származó termékenyített ikrát használtunk fel (termékeny ikra mennyisége: 10.000 db). A gyertyázó lárvákat térfogat szerint szétosztottunk 6 db 250 l-es, kúpos aljú, alsó vízbevezetésű, lárvanevelő kádba (1600 lárva / kád). Három kádat felülről meleg fehér szórt fénnyel, három kádat vízbe süllyesztett meleg fehér fényt kibocsájtó szigetelt LED szalaggal világítottuk meg (16h/8h fényes/sötét periódus). A halakat a táplálkozás megkezdésétől két hétig kizárólag artémiával etettük (300 nauplius/lárva/nap), majd az artémiát táppal egészítettük ki (10g táp/kád/nap 0,3-0,5 mm Essence Coppens) a kísérlet végéig, ami a kelés után 24 napig tartott.
Eredmények és következtetések
A halak mindkét kezelésben egyenletesen növekedtek. A növekedés mértéke kissé magasabb volt a süllyesztett megvilágítású kádakban, míg a megmaradt egyedek száma magasabb volt a felső megvilágítású kádaknál, rosszabb úszóhólyag feltöltési százalék mellett. A különbségek ugyanakkor sem növekedésben, sem a megmaradásban nem bizonyultak szignifikánsnak (p>0.05 t-próba).
1. ábra A lárvák növekedése SM: vízbe süllyesztett megvilágítás FM: kád feletti megvilágítás
1. táblázat A kísérlet eredményei
átlagos megmaradás (db) |
úszóhólyag nélküli (%) |
kannibál (%) |
|
süllyesztett megvilágítás |
341±193 |
19,79±4,46 |
3,56±3,38 |
felső megvilágítás |
519±115 |
35,76±18,88 |
1,12±0,24 |
A kíséret tapasztalatai alapján a vízbe süllyesztett fényforrás kedvezően hathat a lárva minőségére, ugyanakkor az optimális fényerősség és megvilágítási időtartam meghatározásához további vizsgálatokra van szükség.
Kulcsszavak: Sander lucioperca, intenzív lárvanevelés, megvilágítás
Köszönetnyilvánítás
A publikáció elkészítését az Európai Regionális Fejlesztési Alap, Magyarország Kormánya támogatta a GINOP-2.3.2-15-2016-00025 projekt keretében. Valamint köszönjük a HOP3_COLL1 1699329032 azonosító számú projekt támogatását is.
Irodalom
Tielmann M., Schulz C., Meyer S. 2017. The effect of light intensity on performance of larval pike-perch (Sander lucioperca), Aquacultural Engineering, Volume 77, 61-71.
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
A szokásostól eltérően az idei évben ősszel, október 03-04 között került megrendezésre az Ultrabalaton csapatversenye. NAIK-os csapat az idei évben állt először rajthoz a 14. alkalommal kiírt versenyen.