
Ragadozóhal állomány struktúrája a Ráckevei (Soroksári)-Dunában 2018-ban és a 2019. évi hasznosítói intézkedések
Udvari Zsolt1, Ugrai Zoltán1, Györe Károly2
1Ráckevei Dunaági Horgász Szövetség, Ráckeve, ugyvezeto[kukac]rdhsz.hu
2Györe és Társai Bt., Szarvas, gyorek123[kukac]szarvasnet.hu
Kivonat
A Ráckevei (Soroksári)-Dunán 2018-ban három alkalommal (tavasz, nyár, ősz), 13 mintavételi helyen, elektromos halászattal mintáztuk a nyilvántartott halgazdálkodási vízterület ragadozóhal állományának strukturális viszonyait. A 6 faj (Leuciscus aspius, Silurus glanis, Esox lucius, Sander lucioperca, Sander volgensis, Micropterus salmoides) összesített egyedszáma alapján a balin volt a legnagyobb aránnyal és legnagyobb gyakorisággal előforduló ragadozó. Magas egyedszámmal fogtuk még a harcsa és a fogassüllő egyedeit. A pisztrángsügér és a kősüllő ritkának bizonyult. A tavaszi eredményeket összevetettük a 2007-es és 2010-es (Ugrai és Györe 2007, Györe et al. 2012) tavaszi mintázások eredményeivel. A 2010-es mintázás eredményeihez képest a balin egyedszám aránya több, mint két és félszeresére növekedett, a csukáé pedig mintegy harmadára csökkent. Nem számottevő fogyatkozás volt a fogassüllő és a harcsa fajok vonatkozásában. Az általunk észlelt mennyiségi arányok változását az időszak horgász fogásainak elemzésével vetettük össze. Az eredmények ismeretében újratervezzük a víztér jövőbeli ragadozóhal népesítésének szerkezetét.
Bevezetés
Természetes vizeink halgazdálkodási hasznosításakor két általános érvényű környezetvédelmi fogalom helyes értelmezésére kell felhívni a figyelmet. Az első a fenntartható fejlődés, amelynek értelmében a rendelkezésünkre álló természeti javakkal és erőforrásokkal úgy kell gazdálkodnunk, hogy azok a jövő generációi számára is elérhetők legyenek. A másik fogalom a biológiai sokféleség (diverzitás), amelynek csökkenése súlyosan veszélyezteti a vízi ökoszisztéma stabilitását, végeredményben a rekreációs horgászatot. A vizekkel szembeni egyre fokozódó gazdasági és társadalmi igények sokfélesége, az eddig űzött hagyományos gyakorlattal szemben, az integrált vízgazdálkodást részesíti előnyben. A víztér és közvetlen környezete egyrészt fontos vízi élettér, másrészt olyan készletek (pl. halállomány) összessége, amellyel a fenntartható fejlődés érdekében az emberiségnek előrelátóan szükséges gazdálkodni. A természetesvízi halgazdálkodás fejlesztését nem lehet végrehajtani anélkül, hogy ne ismernénk a vízterek biológiai potenciálját, halközösségének struktúráját és működését.
Anyag és módszer
A vízterület ismerete alapján előzetesen 13 mintavételi területet jelöltünk ki a Ráckevei (Soroksári)-Dunán (1. ábra). Lehatároltuk és pontosítottuk azok határait, valamint egységesítettük a kódjaikat. A mintahelyek kijelölése során, az arányos távolságok helyett, inkább arra voltunk figyelemmel, hogy a sajátságos vízterület jellegzetes szakaszai, élőhelyei kerüljenek vizsgálat alá. Minden mintavételi területen 2 részterületet mintáztunk, részterületként azonos időben 1-1 mintavételi csoporttal. Valamennyi részterület a vízfolyás típusának megfelelően 1000 m hosszúságú szakasz volt. A kijelölés során, mint rendkívüli hidromorfológiai módosulással jellemezhető szakaszokat, csak a hidakat kerültük. A mintavétel tervezésekor és végrehajtásakor tekintettel voltunk a FAME munkacsoport (FAME 2002) előírásaira, a halak mintavétele elektromos halászati módszerrel nemzetközi és magyar szabványokra. A mintavételi területek halászata 3 alkalommal, 2018. május 28-31., 2018. augusztus 29-szeptember 1. és 2018. október 8-11. között történt akkumulátoros SAMUS 1000 típusú, pulzáló egyenáramot szolgáltató elektromos halászgépekkel. A mintavétel során a fogott halakat meghatározásuk és megszámlálásuk után, megfogásuk helyszínén engedtük vissza a vízbe Az adatokat a helyszínen egy OLYMPUS DM-1 és egy OLYMPUS WS-200S digitális diktafon segítségével rögzítettük mintavételi csoportonként. Az összehasonlító fogási adatokat a NÉBIH halfogási szakrendszer (URL1) adatbázisából nyertük.
1. ábra: Mintavételi helyek a Ráckevei (Soroksári)-Dunán
Eredmények és következtetések
A 2018. májusi mintavételek alkalmával összesen 241 ragadozó hal (balin, harcsa, csuka, pisztrángsügér, fogassüllő, kősüllő) egyedet fogtunk. A 6 faj összesített egyedszáma alapján az adott időszakban a balin (Leuciscus aspius) volt a legnagyobb aránnyal és legnagyobb gyakorisággal előforduló ragadozó (2. ábra). Magas egyedszámmal fogtuk még a harcsa (Silurus glanis) és a fogassülő (Sander lucioperca) egyedeit. A pisztrángsügér (Micropterus salmoides) és a kősüllő (Sander volgensis) ritkának bizonyult.
A 2018. augusztusi mintavételek során a 26 mintavételi területen 253 ragadozó hal egyedet gyűjtöttünk. Az 5 faj (kősüllőt nem fogtunk) összesített aránya szerint nyáron is a balin volt a legnagyobb egyedszámmal és gyakorisággal előforduló ragadozó (2. ábra). A harcsa, a csuka (Esox lucius) és a fogassüllő egyedeit is magas, a tavaszival csaknem azonos részaránnyal észleltük a vízfolyás ragadozó állományában.
A 2018. októberi mintavételek során összesen 309 ragadozó hal egyedet gyűjtöttünk. A 6 faj összesített aránya alapján a szóban forgó időszakban, a korábbi mintavételek eredményétől eltérően, a csuka volt a legnagyobb egyedszámmal előforduló ragadozó (2. ábra). Ősszel is magas egyedszámmal fogtuk a harcsa és a fogassüllő egyedeit. A kősüllő és a pisztrángsügér ragadozó állományon belüli aránya jelentéktelennek ítélhető.
2. ábra: A ragadozó halállomány százalékos összetétele 2018-ban tavasszal (A), nyáron (B) és ősszel (C)
A horgászok 2007-2017 közötti ragadozóhal fogása (URL1) szerint a balin, harcsa, csuka és fogassüllő zsákmányolása trendjében csökkenő (3. ábra). A kősüllő éves fogásmennyisége egy
3. ábra: A horgászok ragadozóhal fogásának alakulása a Ráckevei (Soroksári)-Dunán 2007-2017 között
2012-2013-as mélypont után viszont tendenciájában növekvő. A pisztrángsügér fogását elkülönítetten a NÉBIH halfogási szakrendszer nem tartja nyilván.
A 2007-es (Ugrai és Györe 2007) és 2010-es (Györe et al. 2012), azonos módszerrel és ugyanazon mintavételi helyeken történt felmérések eredménye szerint, 8-11 évvel ezelőtt a balin állománya jóval kisebb lehetett a Duna-ágban, mert a faj ragadozóhal állománybeli részaránya mindössze 27,86 % és 18,02% volt (4. ábra), a 2018-as 48,24%-kal szemben. A balin fogása a vizsgált időszakban a 3408 kg-ról 2017-re lecsökkent 1270 kg mennyiségre, noha állománynagysága a 2010-es adathoz képest mintegy két és félszeresére gyarapodott. Fogási üteme határozottan nem követi az állománygyarapodásának tempóját (horgászérdeklődés hiánya, látens hal).
4. ábra: A ragadozó halállomány százalékos összetétele 2007-ben (A) és 2010-ben (B)
A harcsa fogása is jelentősen csökkent, 9158 kg-ról 4153 kg-ra. A mintavételek tanúsága szerint állománynagysága a szóban forgó időszakban nem változott jelentékenyen, a faj fogása egyensúlyban lehet az állomány méretével. A csuka fogásingadozása 2269-8172 kg szélsőértékek között jelentősnek mondható, trendjében csökkenő. A mintázások alapján a faj ragadozóhal állományon belüli részaránya a 2007-es kimagasló 42,36%-ról közel negyedére, 10,98%-ra apadt. A fogáscsökkenés ellenére még mindig többet fognak a horgászok, mint azt az állomány mérete megengedhetné. A csuka gyérülésével hozható összefüggésbe a naphal (Lepomis gibbosus) populációjának 2007 óta megfigyelhető térhódítása (Udvari et al. 2018 nem publikált adatok). Horváth (1969) szerint a csuka naphal ragadozása számottevő, többen mások is (Guti et al. 1991, Mérő 2014, Elvira et al. 1996) hasonló eredményre jutottak. A pisztrángsügér részaránya 2007-2018 között több, mint négyszeresére gyarapodott. A 2007-es és 2010-es előfordulási adatokhoz képest több más mintavételi területről is ki tudtuk mutatni a faj egyedeit. Fogásáról azonban sajnálatos módon nincsenek adatok, állományának méretéhez a fogása valószínűsíthetően elenyésző mértékű lehet, a horgászok többségének nincs is tudomása a hal Duna-ági jelenlétéről. Az adott időszakban a fogassüllő fogása mintegy felére csökkent (3. ábra); egy 2010-es mélypontot követő emelkedés után 2013-tól kezdődően a fogáscsökkenés folyamatos. A 2007. évi magasabb fogásadatokhoz (8280 kg) alacsony egyedszám arány párosult (15,28%). 2010-ben a horgászok a fajból már csak 4860 kg mennyiséget zsákmányoltak, miközben a faj ragadozóhal állományon belüli aránya időlegesen megnőtt (22,34%). A magasabb arány azonban valószínűsíthetően nem maradt tartós, mert a fogásban tapasztalt csökkenés mellett a részarány is apadónak bizonyult. Valószínűsíthető az állománynagysággal összefüggő fogáscsökkenés. A kősüllő az egyetlen halfaj a Duna-ág ragadozóhal közösségében, amelynek fogásmennyisége egy 2012-2013-as mélypont után trendjében növekvő. 2007-től kezdődően a részarány is folytonosan növekvő, vagyis a halfaj fogása az állománynagysággal egyensúlyban van.
Összefoglalás
A halgazdálkodási vízterületeken a haltelepítések struktúrájának, valamint a további kezeléseknek az optimalizálásához figyelembe kell venni a szóban forgó vízterület természetes adottságait. A legkönnyebben hozzáférhető háttérinformáció a halfauna összetétele, aminek megismerésével – kezelési szempontból releváns – információhoz lehet jutni. Mint a Ráckevei (Soroksári)-Duna halgazdálkodásra jogosultja, külső szakemberek bevonásával vállaltuk, hogy 2018-ban felmérjük a vízterület teljes szakaszán a ragadozóhal közösség struktúráját, valamint az eredmények ismeretében kezelési tervet állítunk össze a víztér sajátosságaihoz leginkább igazodó halfauna kialakítása érdekében. A ragadozóhalak állományának struktúráját (sok balin) a fogassüllő, de különösen a csuka telepítésével meg kell változtatni. A Ráckevei Dunaági Horgász Szövetség (RDHSZ) mint halgazdálkodási hasznosító felismerte a halfaunisztikai ismeretek fontosságát, annak kulcsfontosságú szerepét a modern halgazdálkodás kialakításának érdekében. Az RDHSZ a jövőben gyakrabban tervez halállomány felméréseket vízterületén. A ragadozó halfajok állományának javítása érdekében azok szaporítására, telepítésére nagyobb hangsúlyt fektet. A csuka esetében már történtek célzott haltelepítések. 2019. március és április hónapokban összesen 582 kg nagyméretű (2,4 kg átlagsúlyban) szaporodásra képes csuka került telepítésre a Duna-ágba az RDHSZ saját haltermelési létesítményéből. A haltelepítési tervben szereplő 300 000 db zsenge csuka telepítését is túlteljesítették mintegy 1 500 000 db kihelyezésével. A fogassüllő is, mint központi kérdés jelentkezik a Duna-ági horgászok életében. A nagymennyiségű zsenge, és az előnevelt korosztályú fogassüllő kihelyezésén kívül az RDHSZ egynyaras fogassüllő telepítését is a tervei közé vette az állomány megerősítése érdekében. Az RDHSZ helyi horgászrendjében leírtakkal is a ragadozóhal állomány védelmét célozta meg, amelyben szerepel: fogassüllő méretkorlátozása 40 cm, a csuka méretkorlátozása 50 cm az országos szabályozástól eltérően; az 5 kg-nál nagyobb fogassüllőt, csukát és balint tilos megtartani, azt kíméletesen vissza kell engedni a vízbe.
Kulcsszavak: Ráckevei (Soroksári)-Duna, ragadozóhal struktúra, horgászfogás.
Irodalom
FAME 2002. Metric selection and sampling procedures for FAME (D4-6). Final Report. pp. 88.
Elvira, B., Nicola, G. G., Almodovar, A. 1996. Pike and red swamp crayfish: a new case on predator-prey relationship between aliens in central Spain. J. Fish Biol., 48: 437-446.
Guti G., Andrikovics S., Biró P. 1991. Nahrung von Hecht (Esox lucius), Hundfisch (Umbra krameri), Karausche (Carassius carassius), Zwergwels (Ictalurus nebulosus) und Sonnenbarsch (Lepomis gibbosus) im Ócsa-Feuchtgebiet, Ungarn. Fischökologie, 4: 45-66.
Györe K., Ugrai Z., Csikai Cs. 2012. A Ráckevei Duna-ág halközösségének vizsgálata 2010-ben. Halászatfejlesztés, 34:34-48.
Mérő T. O. 2014. Diet in pike (Esox lucius) in northwestern Vojvodina (Serbia). Nat. Croat., Vol. 23(1): 27–34.
Ugrai Z. és Györe K. 2007. A Ráckevei-Duna-ág halközösségének felmérése. Pisces Hungarici, II: 95-100.
URL1: https://kapu.nebih.gov.hu/HFNyPortal/HFNy/,DanaInfo=fogas.nebih.gov.hu
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
A szokásostól eltérően az idei évben ősszel, október 03-04 között került megrendezésre az Ultrabalaton csapatversenye. NAIK-os csapat az idei évben állt először rajthoz a 14. alkalommal kiírt versenyen.