
Újszerű módszer a halszaporításában
Müller Tamás1, Horváth László1, Szabó Tamás1, Ittzés István1, Bognár Attila2, Faidt Petra2, Ittzés Áron1, Urbányi Béla1, Kucska Balázs3
1Szent István Egyetem, Halgazdálkodási Tanszék, Gödöllő
2BO-FA Fish Farm, Attala
3Kaposvári Egyetem, Aquakultúra és Halgazdálkodási Tanszék, Kaposvár
Kivonat
A külső termékenyítés útján szaporodó csontoshalak spermiumai a herecsatornákban, valamint az ondóvezetőben inaktívak. Az édesvízi halfajok nagy részében a spermiumok aktivációját az őket körülvevő folyadék ozmolalitásának csökkenése váltja ki. Korábbi megfigyelések szerint a ponty fajban az izozmotikus ovariális folyadék önmagában nem, vízzel hígítva azonban a spermiumokat nem csak aktiválta, hanem a motilitásukat hosszú ideig igen magas értéken tudta tartani.
Elgondolásunk alapja az volt, hogy a szeminális folyadékban mozdulatlan spermiumsejtek a petefészek ozmokomform környezetében (ovariális folyadék) sem fognak aktiválódni. Kísérleteink során a ponty modellfajjal dolgoztunk és különböző időben az ikrafejés előtt spermamintákat jutattunk a petevezető csatornán keresztül a petefészeküregbe (2-12 óra). Az ovuláció után kifejt ikratételhez további hímivarsejteket már nem adtunk, hanem a korábban bejuttatott spermiumokat aktiválva (sós-karbamidos oldat segítségével) végeztük el a termékenyítést. Minden spermainjektált haltól fejlődő embriót tartalmazó ikrákat nyertünk, azonban a termékenyülési értékek (gerinchúros állapotban értékelve) nagy egyedi szórásokat mutattak; sperma injektált: 24,2 – 81,2%, átlag 46,6%, kontroll: 42,1 – 91,2%, átlag = 79,2%. Egy alkalommal pedig a spontán elszórt ikra termékenyülése 52% volt. Előadásunkban bemutatjuk az általunk kifejlesztett módszert, valamint az eddig elért kísérleti eredményeink részleteiről számolunk be.
A munka a GINOP-2.3.2-15-2016-00025 projekt keretei között az Európai Regionális és Fejlesztési Alap és Magyarország Kormánya támogatásával valósult meg.
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
A szokásostól eltérően az idei évben ősszel, október 03-04 között került megrendezésre az Ultrabalaton csapatversenye. NAIK-os csapat az idei évben állt először rajthoz a 14. alkalommal kiírt versenyen.