
Saprolegnia fajok okozta ikrapenészesedés kezelési lehetőségei pisztráng ikrákon
Eszterbauer Edit1, Rigler Eszter1, Sipos Dóra1, Nagy Borbála1, Bertyné Hardy Tímea1, Hoitsy Márton György2, Hoitsy György3
1MTA Agrártudományi Kutatóközpont, Állatorvos-tudományi Intézet, Budapest
2Fővárosi Állat- és Növénykert, Budapest
3Hoitsy és Rieger Kft., Lillafüred
Kivonat
A halak és ikráik penészedését legtöbbször a Saprolegniaceae osztályba tartozó parazitikus gombák okozzák. A Saprolegnia fajok komoly problémát jelentenek a keltetőházakban és a tenyésztelepeken is. A növekvő penészgombák szabad szemmel is láthatóak, fehér vattapamacsra emlékeztető telepeket alkotnak a halakon és az ikrákon. A halgazdaságokban a fertőzés kezelése évtizedekig hatékonyan működött a malachitzöld-oxalát használatával mindaddig, amíg az Európai Unió Élelmiszerlánc- és Állategészségügyi Állandó Bizottsága a szer karcinogén hatása miatt nem engedélyezte tovább annak étkezési célra szánt halakon történő alkalmazását.
Ezek miatt gazdasági szempontból is fontos és aktuális teendő új kezelési eljárás kidolgozása, kipróbálása és adaptálása gazdasági körülményekre. Vizsgálatunk célja a korábbi in vitro laboratóriumi tesztekben leghatékonyabbnak talált kezelőszer, a Divosan Forte (DF) keltetőházi kipróbálása volt. A hidrogén-peroxidot, peroxiecetsavat, és ecetsavat tartalmazó fertőtlenítőszer nagy előnye az igazolt gombaellenes hatás mellett, hogy szermaradvány nélkül bomlik, így környezetkímélő kezelést tesz lehetővé. A félüzemi körülmények között lezajlott kísérletekre a Lillafüredi Pisztrángtelepen került sor. Két, egymásra épülő kezelési kísérletet végeztünk a kezelőszer hatékony alkalmazásának kidolgozása céljából. Az első kísérletben 12, a másodikban 9 független kezelési csoportot alakítottunk ki és vizsgáltuk az ikramegmaradást és a kelési százalékot. Az első kísérletben a négy kezelési típusból a heti egyszeri 0,01 V/V% DF kezelés adta szignifikánsan a legjobb eredményt. Az első kísérlet fontos eredménye volt annak igazolása, hogy a keltetőedények vízzel nem borított, de nedves peremeinek fertőtlenítése javítja az ikramegmaradási arányt, mivel itt a vízipenész spórák túlélhetnek és visszafertőzhetik a vizet, benne az ikrákkal. A két kísérlet eredménye alapján arra a következtetésre jutottunk, hogy bár az eljárás további finomítása szükséges, a 40 perces, vízben és felületeken alkalmazott, 0,01 V/V%-os DF kezelés hatékonyan alkalmazható a vízipenész visszaszorítására pisztrángos keltetőházban.
Munkánkat a K+F Versenyképességi és Kiválósági Szerződések (VKSZ_12-1-2013-0078), „Az akvakultúra ágazat kitörési pontjainak komplex, versenyképességét szolgáló fejlesztése” c. projekt támogatta.
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
A szokásostól eltérően az idei évben ősszel, október 03-04 között került megrendezésre az Ultrabalaton csapatversenye. NAIK-os csapat az idei évben állt először rajthoz a 14. alkalommal kiírt versenyen.