
PONTYHIMLŐ (CYHV-1) ELSŐ KIMUTATÁSA DAGANATOS MÁRNÁBÓL
Borzák Réka, Sellyei Boglárka, Székely Csaba, Doszpoly Andor
MTA Agrártudományi Kutatóközpont, Állatorvos-tudományi Intézet, Budapest
Kivonat
A márna (Barbus barbus) hazánkban kedvelt étkezési és sporthal, mégis keveset tudunk betegségeiről. Csupán néhány, paraziták által okozta bántalom (pl. a Pomphorhynchus laevis okozta buzogányfejű férgesség, és a Myxobolus pfeifferi okozta izomduzzanat), illetve vírusfertőzés (circovirus, rhabdovirus) ismeretes a szakirodalomban. Napjainkban azonban egyre több tumoros elváltozást mutató ivarérett márna került kifogásra a Dunából.
Európában nem egyedülálló ez a jelenség, Dél-Angliában a Lee folyóból fogott márnákon nagy számban találtak bőrt, kopoltyúfedőt, uszonyokat érintő hiperpláziát és papillómás elváltozást, Csehországban az Ohre folyóból kerültek leírásra a bőrt és a gonádokat érintő tumoros elváltozások. Észak-Olaszországban egy, az Adige folyóból kifogott egyeden pedig a kopoltyúív csontszöveti állományának elfajulását figyelték meg.
A tumorok kialakulása nem minden esetben vezethető vissza egyetlen tényezőre. Megjelenésükre vírusok, vegyszerek, élő szervezetek által termelt toxinok, fizikai tényezők, hormonok, életkor, ivar, genetikai tényezők és a gazda immunrendszerének állapota egyaránt hatással lehetnek. Munkánk során két kifejlett, tumoros márnát (~70 cm, ~3 kg) vizsgáltunk, melyek a Duna Budapesthez közeli szakaszairól késő ősszel kerültek kifogásra. Világos rózsaszín, bevonatszerű, illetve papillómás elváltozások a pikkelyeken, uszonyokon, és a szájnyílás közelében egyaránt megfigyelhetőek voltak. A boncolást követően a szerveket (kopoltyú, máj, lép, vese, bél, agy) és az érintett tumoros területet parazitológiai és fénymikroszkópos vizsgálatnak is alávetetettük, illetve ezekből külön szövetmintákat is gyűjtöttünk hisztopatológiai- és molekuláris vizsgálatokhoz, illetve vírusizoláláshoz. A parazitológiai vizsgálatok során az egyik márnában intenzív buzogányfejű féreggel (Pomphorhynchus laevis, Müller) való fertőzöttséget figyeltünk meg, azonban más élősködőt nem sikerült kimutatni. A molekuláris vizsgálatok során az egyes szerveket különböző DNS vírusok jelenlétére teszteltük PCR reakciók segítségével. Kétféle vírus szekvenciáját is sikerült kimutatnunk. Az egyik a már korábban hazánkban leírt márna circovírussal (BarCV); a másik egy ismert herpeszvírussal, a pontyhimlőt előidéző Cyprinid herpesvírus-1-gyel mutatott nagyfokú hasonlóságot. A vírusok sejten történő izolálása és a szövetek hisztopatológiai vizsgálatai még folyamatban vannak.
A pontyhimlő jól ismert betegsége az európai tőpontynak (Cyprinus carpio carpio) és az amuri tőpontynak (Cyprinus carpio haematopterus). A CyHV-1 vírusfertőzés nyomán megindul az epidermális sejtek kóros osztódása, melynek eredményeképpen szürkésfehér, kocsonyás tapintású csomók jelennek meg a beteg egyedek fején, úszóin, vagy elszórva testszerte. Az eset érdekessége, hogy a pontyhimlőt eddig szigorú gazdaspecifikusságot mutató vírusként ismertük, ami a pontyon kívül nem fertőz más halfajt. Ennek ellenére a márnából általunk kimutatott vírus nukleotid szekvenciájában nagyfokú egyezést mutat a Cyprinid herpeszvírus-1-gyel. Az elváltozások megjelenési formája és szezonalitása pedig jellemző a klasszikus pontyhimlőre.
Köszönetnyilvánítás: Járvás Jánosnak köszönjük a minták begyűjtésében nyújtott segítséget. A kutatást az OTKA PD104315 pályázatból és a Halkórtan és Parazitológia témacsoport anyagi erőforrásaiból finanszíroztuk.
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
A szokásostól eltérően az idei évben ősszel, október 03-04 között került megrendezésre az Ultrabalaton csapatversenye. NAIK-os csapat az idei évben állt először rajthoz a 14. alkalommal kiírt versenyen.