
PARA FISH CONTROL, AZ EURÓPAI UNIÓ ÁLTAL FINANSZÍROZOTT OKTATÁSI/KUTATÁSI INTÉZMÉNYEKET ÉS VÁLLALATOKAT FELÖLELŐ PROJEKT A TENYÉSZTETT HALAK PARAZITÁS BETEGSÉGEI ELLENI VÉDEKEZÉSRE
Ariadna Sitja-Bobadilla1, Marieke Reuver2, Claudia Junge2 és Székely Csaba3
1CSIC, Castellón, Spanyolország
2AquaTT, Dublin, Írország
3MTA Agrártudományi Kutatóközpont, Állatorvos-tudományi Intézet, Budapest, Magyarország
Kivonat
A ParaFishControl projekt átfogó célja az európai akvakultúra ágazat fenntarthatóságának és versenyképességének növelése. Ezt a célt a projekt a hal–parazita kölcsönhatások jobb megismerésével, valamint a legfontosabb európai tenyésztett halfajokat megbetegítő legártalmasabb parazitafajok okozta betegségek megelőzésére, leküzdésére és kártételük enyhítésére szolgáló innovatív megoldások és eszközök kifejlesztésével kívánja elérni.
Az akvakultúra világszerte a leggyorsabban növekvő élelmiszertermelő ágazat, amely jelenleg az emberi fogyasztásra szánt vízi szervezetek teljes mennyiségének mintegy felét állítja elő. Ha felelős módon fejlesztik és művelik, az akvakultúra fenntartható előnyöket nyújthat a világ élelmiszerellátásának biztonsága és a gazdasági növekedés területén. A paraziták és a velük összefüggő fertőzések tetemes károkat okozhatnak a haltenyésztésben: gyenge gyarapodást, állatjóléti problémákat és magas elhullási arányokat eredményezhetnek, ezáltal jelentősen rontják az akvakultúrás termelési eredményeket és gazdasági teljesítményt. A betegségek megelőzése és az ellenük való sikeres védekezés ezért nélkülözhetetlen az akvakultúra ágazat fenntarthatóságához.
A ParaFishControl projekt célja, hogy bővítse az európai tenyésztett halfajok parazitáira vonatkozó alkalmazott tudásanyagot, áthidalva a paraziták biológiájára és a gazda–parazita kölcsönhatásokra vonatkozó alapismeretek és a legfontosabb parazitás betegségek megelőzésére, diagnosztizálására és kezelésére szolgáló gyakorlati megoldások kifejlesztése közötti szakadékot, továbbá jellemezze a vad és a tenyésztett halpopulációk közötti parazita-átvitelt.
A ParaFishControl projekt keretében végzett tevékenységek öt éven keresztül folynak (2015-2020) összesen kilenc munkacsomagba szervezett munkacsoportban. E munkacsomagok egymással szervesen összefüggenek és magukban foglalják a pályázati munkába bevont 6 legfontosabb európai hal-gazdafajt és azok legfontosabb parazitáit.
A ParaFishControl projekt egy dinamikus program keretében biztosítja majd a kutatási eredmények széles körű terjesztését az ágazat legkülönbözőbb szereplői (például az oktatási/kutatási intézményekben vagy az iparban dolgozó tudósok, a haltermelők/halnevelők, a halegészségügyi szakemberek, a mezőgazdasági szaktanácsadók, a tenyésztők, a fogyasztók és a politikai döntéshozók), valamint a nagyközönség körében.
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
A szokásostól eltérően az idei évben ősszel, október 03-04 között került megrendezésre az Ultrabalaton csapatversenye. NAIK-os csapat az idei évben állt először rajthoz a 14. alkalommal kiírt versenyen.