
INTENZÍV NEVELŐ TELEPEKRŐL SZÁRMAZÓ SÜLLŐK SPERMATERMELÉS VIZSGÁLATA
Bernáth Gergely1, Daniel Zarski2, Várkonyi Levente1, Csorbai Balázs1, Varjú Milán3, Molnár József1, Szilágyi Gábor2, Sziráki Bence1,4, Uros Ljubobratovic5, Péter Géza5, Rónyai András5, Urbányi Béla1, Müller Tamás1
1Szent István Egyetem, Halgazdálkodási Tanszék, Gödöllő
2University of Warmia and Mazury in Olsztyn, Poland
3Győri „ELŐRE” Halászati Termelőszövetkezet, Kisbajcs
4Magyar Haltermelők és Halászati Vízterület-hasznosítók Szövetsége, Budapest
5NAIK, Halászati Kutatóintézet, Szarvas
Kivonat
Az EU legtöbb országában létesültek süllőnevelésre szakosodott telepek, azonban működésük egyik korlátja, hogy a jó minőségű, nagy tömegű lárvaellátás és tápra szoktatás üzemi szinten nagyságrendekkel gyengébb hatékonysággal működik, mint laboratóriumi/kísérleti környezetben.
Egy konzorciális együttműködés keretén belül célul tűztük ki a süllőtermelés, ezen belül a faj indukált szaporításának fejlesztését intenzív körülmények között nevelt állományokban. A technológiai fejlesztések között szerepel az ivarérést és szaporítást elősegítő fotótermál program(ok) kidolgozása, indukált szaporításhoz nélkülözhetetlen hormonkezelési mód(ok) optimalizációja, szülői vonalak létrehozása stb. Szűkebb célkitűzésünk most különböző termelő telepekről származó hímivarú süllők indukált spermatermelésének, valamint a sperma rövid idejű tárolhatóságának vizsgálata volt. Kétféle kísérletet hajtottunk végre ívási időn kívül.
Kísérlet 1.: human choroin gonadotropin (hCG) és lazac gonadotrop releasing (sGnRH) hormonnal kezeltük a halakat a tervezett fejést megelőző 24 órában, 3 napban, valamint 5 napban, csoportonként 10-10 hallal (n=60).
Kísérlet 2.: NaCl oldat (kontroll), hCG és sGnRH hormonokkal 5 nappal a fejés előtt kezeltünk halakat (n=15), majd a spermamintákat kétféle módon (zárt és nyitott eppendorf cső) tároltuk 4°C-on 6 napig.
Minkét kísérletben felmértük a reprodukciós paramétereket: spermamennyiség, sejtdenzitás, ozmolalitás, valamint 12 különféle paramétert, amit a Computer Assisted Sperm Analysis (CASA) berendezéssel mértünk (progresszív motilítás, hímivarsejt sebessége a ténylegesen megtett teljes mozgási útvonalára számolva, a fej kilengésének frekvenciája, stb). A második kísérletben a spermajellemzőket 6 napon keresztül folyamatosan nyomon követtük. Kapott eredményeinket poszteren mutatjuk be.
Munkánkat „A süllőszaporítás optimalizálása” című (azonosító: NEMZ_15-1-2016-0016) projekt támogatta.
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
A szokásostól eltérően az idei évben ősszel, október 03-04 között került megrendezésre az Ultrabalaton csapatversenye. NAIK-os csapat az idei évben állt először rajthoz a 14. alkalommal kiírt versenyen.