
Innovatív fejlesztések – tápos csuka
Lévai Ferenc, Nagy Gábor, Mosonyi Gábor
Aranyponty Zrt., Rétimajor
Kivonat
Az elmúlt évtizedben több kutatás is folyt a csuka intenzív körülmények közt történő felnevelésére. Ezeket az eredményeket felhasználva és tovább fejlesztve kidolgoztunk egy olyan fény- és üvegtechnikai automatizálható rendszert (átlátszó üveghenger), melyben a csukák látják saját tükörképüket. A halak ezt megszokva a kezelő személyzetet oldalról már messziről érzékelik, így nem riadnak meg, ha közelednek feléjük.
Etetésük lassan lefelé hulló táppal történik, melynek mérete és minősége nagyon fontos. A jelenleg folyó kísérlet során már sikerült elérni a 10-12 cm-es méretet, havi 10%-os elhullás alatt. Jelenleg 15 000 darab 12 cm-es csukát nevelünk az új rendszerünkben.
További céljaink közt szerepel, hogy a haltermelők és a természetes vízkezelők számára minél erősebb ivadékot tudjunk biztosítani a gyomhalak elleni küzdelemhez. Távlati céljaink között szerepel az egynyaras méretig történő ivadék előállítása is.
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
A szokásostól eltérően az idei évben ősszel, október 03-04 között került megrendezésre az Ultrabalaton csapatversenye. NAIK-os csapat az idei évben állt először rajthoz a 14. alkalommal kiírt versenyen.