
A harcsa és a balin kóros soványsággal járó fertőzöttsége Lamproglena nembeli copepoda rákparazitákkal
Molnár Kálmán1, Annemarie Avenant-Oldewage2, Sellyei Boglárka1, Varga Ádám1 és Székely Csaba1
1MTA Agrártudományi Kutatóközpont, Állatorvos-tudományi Intézet, Budapest
2Department of Zoology, University of Johannesburg, South Africa
Kivonat
A parazita életmódot folytató copepodák több faja, pl. a Lernaea és Ergasilus fajok jól ismert, jelentős tógazdasági és természetes vízi kártevői a halaknak. Az elmúlt évben két esetben, a harcsán és a balinon egy kevésbé ismert parazita genus két képviselőjének, egy még közelebbről meg nem határozott Lamproglena-fajnak, ill. a Lamproglena pulchella-nak jelentős kártételét jegyeztük fel. Egy Dunántúli víztározóból származó 10 db 3-5 kg súlyú harcsa, és a Dunából fogott 50 cm-es balin feltűnő soványságuk miatt került laboratóriumunkba. Mindkét halfaj kopoltyúján a Lamproglena rákok több száz egyedének megtelepedését észleltük. A korai fertőzési szakaszban a lamproglenák a planktonban élnek. A halon csak a nőivarú egyedek élősködnek, a ciklopsz formájú hímek megmaradnak plankton-szervezetnek, s a párzás után elpusztulnak. Az 1-1,5 cm méretű, megnyúlt testű rákok a kopoltyúlemezek végeinek közelében rögzülnek a kopoltyúhoz. Érdekességképpen a jellemző petezsákokat egyik esetünkben sem találtuk meg a nőstények testén. Egy-egy lemezsoron gyakran minden 3. ill. 5. lemez fertőzöttnek bizonyult. Az elvégzett szövettani vizsgálatok mindkét esetben hasonló kórszövettani elváltozásokat mutattak. A rákok megtapadási helyén egy mély gödör alakult ki, melybe a rák feji része furakodott be. A copepoda szájszervei (maxillae) és módosult feji lábai (maxillipedes) közelében levált hámsejtekből és vörösvérsejtekből álló szövettörmelék volt található. A rák visszahajló horgai a feji rész előtt két oldalról szúrták át a kopoltyúlemezeket, s abban elhalásos folyamatokat, vérzéseket és a módosult többrétegű hám (epitheloid sejtek) kóros sarjadzását (proliferáció) indították meg. Az élősködő feje körül csak degenerációs folyamatok voltak észlelhetők, melyek sejtelhalásban és kisebb vérzésekben mutatkoztak meg. Ezt a folyamatot súlyosbították a módosult úszólábak, melyek között a rákok mechanikus eltávolítása során nagyobb szövetdarabokat találtunk. A sejttanilag érdekes szövettani elváltozások a kapaszkodó horgok mentén alakultak ki. Ezek közelében a többrétegű hámban epitheloid sejtes proliferációt, helyi vérzéseket, valamint óriássejtek kialakulását állapítottuk meg. A lemezek felületi rétegében a kehelysejtek megszaporodása volt észlelhető, míg máshol a légző-redők eltűnése és köztük hízósejtek megjelenése volt a jellemző tünet.
További vizsgálatok szükségesek annak megállapítására, hogy az észlelt esetek alkalmi megbetegedésnek számítanak-e, vagy elsősorban a harcsa esetében jelentős súlycsökkenéssel járó fertőzöttségnek tekintendők-e?
A munka a GINOP-2.1.1-15-2015-00645 projekt keretei között az Európai Regionális és Fejlesztési Alap és Magyarország Kormánya támogatásával valósult meg.
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
A szokásostól eltérően az idei évben ősszel, október 03-04 között került megrendezésre az Ultrabalaton csapatversenye. NAIK-os csapat az idei évben állt először rajthoz a 14. alkalommal kiírt versenyen.