
A BIKAZUGI HOLT-KÖRÖS LEGFONTOSABB VÍZMINŐSÉGI PARAMÉTEREINEK ELŐZETES ÉRTÉKELÉSE
Tóth Flórián, Berzi-Nagy László, Kerepeczki Éva
Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ, Halászati Kutatóintézet, Szarvas
Kivonat
Szarvas város és környékének vízháztartása, esztétikai megjelenése, az itt élők jólléte, valamint a felszíni vízfelhasználók szempontjából kulcsfontosságú a Bikazugi-holtág vízminősége. A holtág funkciói közé tartozik a belvíztározás, a halászat, a horgászat, és a rekreációs tevékenységek támogatása, de jelentős szerepe van a jellegzetes körösmenti táj kialakításában is. Mindezek miatt fontos a vízminőségi változók nyomon követése, melyek a halak természetes táplálékforrását jelentő planktonközösségek összetételét is befolyásolják, amelynek vizsgálata nagyban hozzájárul a víztestek természetes táplálékhálózatának megismeréséhez. A poszter célja ezen háttérváltozók alakulásának bemutatása, melyek előzetes adatokat szolgáltatnak a zooplankton szerveződéssel foglalkozó kutatás megalapozásához.
Vizsgálatainkat a Bikazugi Holt-Körös nyugati ágán folytattuk a 7+576 és a 13+891 fkm közötti szakaszon, melynek során 2016-ban kilenc alkalommal, alkalmanként öt állandó ponton végeztünk helyszíni méréseket, valamint merített vízmintát vettünk a laboratóriumi vizsgálatokhoz. Ezen a holtágszakaszon található az intenzív akvakultúrából származó elfolyóvíz befogadási pontja is. A mérések során többek között vizsgáltuk az összes nitrogén, a halak szempontjából kritikus ammónium-nitrogén és oldott oxigén mennyiségét, valamint az összes foszfor, a lebegőanyagok és a klorofill-a mennyiségét és változását.
A befolyási ponttól távolodva csökkenő trendek mutathatók ki az említett paraméterek változásában, az oxigénszint kivételével, amely évszakos változást mutatott. Az elfolyóvíz bevezetési pontjánál az összes nitrogén: 0,195-4,000 mg/l, az ammónium-nitrogén: 0,044-2,416 mg/l, az összes lebegőanyag: 13,14-41,1 mg/l, az összes foszfor: 0,053-0,468 mg/l, az oldott oxigén: 5,06-12,93 mg/l között változott. Az elfolyóvíz befolyási helyétől legtávolabbi mintavételi ponton ugyanezen értékek a következők voltak: összes nitrogén: 0,275-1,140 mg/l, ammónium-nitrogén: 0,017-0,273 mg/l, összes lebegőanyag: 7,1-28,6 mg/l, összes foszfor: 0,062-0,210 mg/l, oldott oxigén: 4,94-10,32 mg/l. Az előzetes adatok alapján a holtágszakasz vízminősége a bevezetési ponttól távolodva javult a teljes mintavételi periódus alatt. Fontos kérdés, hogy a vízkémiai eltérések hogyan befolyásolják a holtág zooplankton közösségeinek összetételét, melynek jellemzése a következő tervezett lépés a holtág vizsgálatában.
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
A szokásostól eltérően az idei évben ősszel, október 03-04 között került megrendezésre az Ultrabalaton csapatversenye. NAIK-os csapat az idei évben állt először rajthoz a 14. alkalommal kiírt versenyen.