
A selymes durbincs (Gymnocephalus Schraetser) és a halványfoltú küllő (Romanogobio Vladykovi) elterjedése a Közép-Tiszán
Sallai Zoltán
Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság, Debrecen
Kivonat
2011 őszén vizsgáltuk a Tisza folyó, Közép-Tisza elnevezésű kiemelt jelentőségű természetmegőrzési területét, a Tisza 243,7-403,2 fkm között, mintegy 160 km-es folyószakaszon. A terület része a Natura2000 hálózatnak, ami a Kiskörei vízlépcsőtől a csongrádi Hármas-Körös torkolatáig tart. Célunk az volt, hogy az Európai Unió felé 6 évente kötelezően leadandó országjelentéshez, két jelölő halfaj, a selymes durbincs (Gymnocephalus schraetser) és a halványfoltú küllő (Romanogobio vladykovi) előfordulásáról, populációik nagyságáról gyűjtsünk előfordulási adatokat. A vizsgálathoz egy pulzáló egyenáramot előállító, akkumulátoros rendszerű, elektromos halászgépet használtunk. A mintavételi szakaszok alsó és felső pontján is megmértük a GPS-koordinátákat, melyeket asztali térinformatikai szoftver segítségével dolgoztunk fel. A fajonkénti egyedszámok rögzítésére digitális diktafont használtunk. A kisvizes időszak miatt lehetőségünk nyílt arra, hogy a kanyarok belső ívein vízben gázolva halásszunk. A mintavételezést a napnyugta utáni időszakban végeztük, de néhány mintaszakaszon megismételtük nappali időszakban is a vizsgálatot, hogy eredményeinket összehasonlíthassuk. A két fenti vizsgált halfaj, valamennyi érintett 10x10 km-es UTM négyzetből előkerült, változó egyedszámban. Ezen kívül további természetvédelmi oltalom alatt álló és Élőhelyvédelmi Irányelv függelékeiben szereplő halfaj képviselői is előkerültek, mint pl. a balin (Aspius aspius), a szivárványos ökle (Rhodeus amarus), a vágócsík (Cobitis elongatoides), a széles durbincs (Gymnocephalus baloni) és a német bucó (Zingel streber).
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
A szokásostól eltérően az idei évben ősszel, október 03-04 között került megrendezésre az Ultrabalaton csapatversenye. NAIK-os csapat az idei évben állt először rajthoz a 14. alkalommal kiírt versenyen.