
A RÉTI CSÍK (MISGURNUS FOSSILIS) SZAPORODÁSBIOLÓGIAI SAJÁTOSSÁGAINAK VIZSGÁLATA
Buza Eszter1, Demény Ferenc1, Horváth Ákos1, Urbányi Béla1, Kolics Balázs2, Müller Tamás1
1Szent István Egyetem, MKK, KTI, Halgazdálkodási Tanszék, Gödöllő
2Pannon Egyetem Georgikon Kar, Növénytudományi és Biotechnológiai Tanszék, Keszthely
Kivonat
A réticsík hazánkban védett faj, állományai világviszonylatban is csökkenő tendenciát mutatnak, az IUCN-n Vörös Listáján szerepel. A meggyengült populációk telepítéssekkel való megerősítése, valamint a kipusztult populációk újratelepítése érdekében fontos lenne az anyahalak indukált szaporítási technológiájának továbbfejlesztése és az ivadéknevelés hatékonyságának növelése laboratóriumi körülmények között. Célunk a réticsík szaporodásbiológiai jellegzetességeinek feltárása. Keltetőházi körülmények között a pontyféléknél alkalmazott módszerhez hasonlóan szaporítható, egyetlen nehézséget a tejesektől fejés útján nyerhető nagyon kis mennyiségű sperma okoz. A szaporítás során számos paramétert vizsgáltunk (vízhőmérséklet, ikra-inkubációs hőmérséklet, ill. az ezekkel összefüggésben álló ovulációs idő, a termékenyülési, kelési, növekedési és megmaradási értékek, stb). A réticsík ikráját széles kárásztól származó spermiummal termékenyítve morfológiailag réticsík utódokat nyertünk: három lárva kelt ki 1210 ikrából, egy közülük elpusztult két nappal a kelést követően, de két nőstény egyedet sikeresen felneveltünk ivarérettségig. Morfológiáját tekintve a két nőstény nem tűnt hibridnek, amely a réticsík különleges, a triploid ezüstkárász (C. gibelio) szaporodási stratégiájához (ginogenezis) hasonló. Jelenleg az utódok genetikai vizsgálata folyik. Az egyik feltételezett ginogenetikus nőstény egyed továbbszaporítása során a lefejt ikrát réticsík spermiummal termékenyítve nyolc életképes utódot is kaptunk. Végső célunk, hogy felfedjük az anyahalak, valamint azok szaporításával létrehozott utódainak ploiditását illetve esetleges hibridizációs képességét.
A kutatás a TÁMOP-4.2.2.B-10/1-2010-0011 „A tehetséggondozás és kutatóképzés komplex rendszerének fejlesztése a Szent István Egyetemen” c. pályázat támogatásával valósult meg.
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
A szokásostól eltérően az idei évben ősszel, október 03-04 között került megrendezésre az Ultrabalaton csapatversenye. NAIK-os csapat az idei évben állt először rajthoz a 14. alkalommal kiírt versenyen.