
Gyorsdiagnosztikai teszt fejlesztése Bothriocephalus acheilognathi kimutatására halastó vizéből, illetve köztigazda szervezetekből
Cech Gábor, Molnár Kálmán, Wehmann Enikő, Székely Csaba
MTA Állatorvos-tudományi Kutatóintézete, Parazitológia, Halkórtan
Kivonat
A parazitás betegségek diagnosztikája ez ideig kizárólag a halállományok néhány egyedének tavanként történő boncolásával, tehát igen fáradságos és hosszadalmas munkával történt. Ennek kiváltására, a halak kihalászását és boncolását szükségtelenné tevő, a tó vizéből, ill. köztigazda szervezetekből történő gyorsdiagnosztikai eljárás kidolgozását kezdtük meg.
A Bothriocephalus acheilognathi a pontyfélék, főként a ponty belében élő galandféreg. Pontyivadékban a belet kitöltő férgek a takarmány hasznosulását akadályozzák, jelentős súlyveszteséget és esetenként elhullást okoznak. A féreg fűrészre emlékeztető láncolatokból áll, melynek ízeiben hím és nőivarú szervek egyaránt találhatók. A fokozatosan leváló ízek nagyszámú petét tartalmaznak, melyekből a külvilágon lárvák, koracídiumok alakulnak ki. A vízben lebegő koracídiumokat kandicsrákok (ciklopszok) fogyasztják el, melyek testüregében a hőmérséklettől függően 2-5 nap alatt egy újabb lárvaforma, a procerkoid alakul ki. A végleges gazda halak a fertőzött ciklopszok elfogyasztásával fertőződnek.
Tervezett diagnosztikumunk a tó vizéből, a ciklopszokban fejlődő galandféreg-lárvák kimutatását célozza meg. A kialakításra kerülő gyorsdiagnosztikai rendszerünk az élőhelyről származó mintából nyert DNS felhasználásán alapul. Diagnosztikai tesztünk a loop-mediated isothermal amplification (LAMP), mely során specifikus primerek felhasználásával, a reakcióban keletkező fajra specifikus DNS-t mutathatjuk ki. Célunk, hogy vizuálisan értékelhessük az eredményeket komolyabb beruházás igénybevétele nélkül. Eddigi munkánk során a Bothriocephalus acheilognathi 18S rDNS-ében sikerült találnunk egy fajra specifikus szakaszt, amire primereket terveztünk, majd teszteltük azok használhatóságát. Eredményeink azt mutatják, hogy nemcsak a kifejlett galandférgeken alkalmazható a módszer, hanem segítségével sikerült kimutatnunk fertőzött kandicsrákokból is a koracídiumok jelenlétét. Sikerrel teszteltünk két, fertőzött halastóból származó plankton-mintát is, mindkét esetben pozitív eredményeket kaptunk a LAMP módszer alkalmazásakor.
Támogatás: GAK és OTKA K 71837
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
A szokásostól eltérően az idei évben ősszel, október 03-04 között került megrendezésre az Ultrabalaton csapatversenye. NAIK-os csapat az idei évben állt először rajthoz a 14. alkalommal kiírt versenyen.