
Hermafrodita kecsegék előfordulása és gonádfejlődésük sajátosságai intenzív nevelésben
Boczonádi Zsolt1, Horváth Ákos1, Mészáros Erika1, Hegyi Árpád1, Kucska Balázs2, Müllerné Trenovszki Magdolna1, Urbányi Béla1, Müller Tamás1
1Szent István Egyetem, Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar, Környezet- és Tájgazdálkodási Intézet, Halgazdálkodási Tanszék, Gödöllő
2Halászati és Öntözési Kutatóintézet, Szarvas
Kivonat
Az emberi tevékenységek (túlhalászás, orvhalászat, szennyezések) nagymértékben okolhatók a tok állományok csökkenéséért. A 27 tokfaj legtöbbje veszélyeztetett, vagy a kihalás szélén áll az egész elterjedési területükön. A tokfélék kutatásának egyik modell hala a kecsege; kisebb méretével, rövidebb generációs intervallumával, életciklusával (nincs vándorló tengeri forma) alkalmas szaporodásbiológiai sajátosságaik feltárásában. Jelen munkánkban a fő cél a kecsege mesterséges ivarérlelése volt intenzív rendszerből származó halakkal (kiinduló átlag méret: 240g kiinduló kor: 14 hónap). Egy 20 hetes ivarérlelési kísérlet után az állományt leöltük és a gondádokból hisztológiai metszetet készítettünk. A gonádok hisztológiai értékelése közben tűnt fel, hogy viszonylag nagyszámú hermafrodita egyed került elő.
Megfigyeléseinket ez alábbiakban foglaljuk össze:
- a 34 vizsgált halban 7 hermafrodita egyedet találtunk (20,6%)
- a hermafroditák a hormonálisan indukált kezeléstől függetlenül fordultak elő (14,3% kiindulási -, 18,2% kontroll-, és 25% kezelt halban)
- a hermafroditákban az érett spermiummal rendelkező egyedek előfordulása független volt a kezeléstől
- a hermafroditákban talált és lemért spermiumok mérete (fej=5,49±0.39 µm) a szakirodalomban leírt érett spermiumok méretével megegyezett
- a hímek aránya a kísérleti állományban alacsony volt (11,8%), és kezeléstől függetlenül érett spermiumot nem tartalmazott a here szövetük.
Valószínűleg a magas tartási hőmérséklet indukálta a hermafrodita egyedek létrejöttét. Jelenleg a vérplazmában található tesztoszteron és béta ösztradiol szintet mérünk, hogy élő állapotban ki lehessen válogatni a potenciális hermafrodita egyedeket.
Kísérleteinket az OTKA (PD. PD 73466), NKTH és Bolyai János Kutatói Ösztöndíj pénzügyi támogatásokkal végezzük
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
A szokásostól eltérően az idei évben ősszel, október 03-04 között került megrendezésre az Ultrabalaton csapatversenye. NAIK-os csapat az idei évben állt először rajthoz a 14. alkalommal kiírt versenyen.