
EZÜSTKÁRÁSZ-POPULÁCIÓK ELKÜLÖNÍTÉSE PIKKELYEIK ALAKJA ALAPJÁN
Staszny Ádám1,4, Ferincz Árpád2, Hegyi Árpád1, Weiperth András3, Urbányi Béla1 és Paulovits Gábor4
1Szent István Egyetem, Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar, Környezet- és Tájgazdálkodási Intézet, Halgazdálkodási Tanszék, Gödöllő
2Eötvös Loránd Tudományegyetem, Állatrendszertani és Ökológiai Tanszék, Budapest
3Magyar Tudományos Akadémia - Ökológiai és Botanikai Kutatóintézet, Magyar Dunakutató Állomás, Göd
4Magyar Tudományos Akadémia, Balatoni Limnológiai Kutatóintézet, Tihany
Kivonat
A halpopulációk elkülönítésére hazánkban eddig két módszercsoportot használtak. Az egyik lehetőség a hagyományos morfometriai vizsgálatok alkalmazása, mely során testparaméterek összehasonlításával próbálják a különbségeket felderíteni. A másik megoldás a genetikai markerek alkalmazása, ami azonban drága és bonyolult eljárás. A 2008-ban elkezdett pikkely-morfológián alapuló vizsgálatainkat folytatva 4 mintavételi helyről származó ezüstkárász (Carassius gibelio Bloch) pikkelyeit dolgoztuk fel. A négy mintavételi hely az isaszegi tórendszer I-es tava, a Nagyberek, a Kis-Balaton I. üteme és a Kis-Balaton II. üteme. A vizsgálatok alapján 3 jól elkülönült csoportba tudtuk sorolni az egyedeket. A Kis-Balaton I. és II. ütemében élő ezüstkárászok nem voltak elkülöníthetőek, egy csoportot alkottak. Ezek alapján kijelenthetjük, hogy a leírt módszer alkalmas a populációs szintű elkülönítésre. Így egy könnyen, olcsón és a vizsgált halfajra nézve kíméletesen elvégezhető módszert fejlesztettünk ki.
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
A szokásostól eltérően az idei évben ősszel, október 03-04 között került megrendezésre az Ultrabalaton csapatversenye. NAIK-os csapat az idei évben állt először rajthoz a 14. alkalommal kiírt versenyen.