
Az aranyhal vérképzőszervi elhalását okozó herpeszvírus (CyHV-2) fölbukkanása az ezüstkárászban (Carassius gibelio)
Doszpoly Andor1, Dán Ádám2, Ursu Krisztina2, Láng Mária2, Paulus Petra2 és Csaba György2
1MTA Állatorvos-tudományi Kutatóintézet
2Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Központ Állategészségügyi Diagnosztikai Igazgatóság (MgSzHK ÁDI), Budapest
Kivonat
Az ezüstkárászok között előforduló, nem egyszer tömeges pusztulás valamennyi gyakorló haltenyésztő szakember előtt ismert. Különösen gyakori e halfaj elhullása a tavaszi lehalászással és szállítással összefüggésben, amikor a víztárolók lehalászása, majd más vízrendszerbe való áthelyezése után – az addig egészségesnek tűnő ezüstkárász – olykor mázsaszám pusztul el. Tömeges ezüstkárász elhullás természetes vizeinkben is bekövetkezhet. Emlékezetes volt a Kis-Balaton ún. belső kazettájában 1991 április végén – május elején, mintegy 3 hétig tartó ezüstkárász elhullás, melynek során mintegy 10-15 vagon ezüstkárász pusztult el. Az elhullások hátterében rendszerint vírusfertőzés gyanúját feltételeztük, bár ennek kimutatása nem mindig járt sikerrel.
Az ezüstkárászból hazánkban mindeddig egyetlen vírust, a pontyok tavaszi virémiáját előidéző rabdovírust sikerült izolálni; első ízben 1997 májusában a Kis-Balatoni ún. II. ütem területén pusztuló ezüstkárászokból. Az ezüstkárászok tavaszi virémiája esetén a szabad szemmel észlelhető, legfőbb elváltozások a következők: vérzések a kopoltyúfedő belső felületén, az elülső szemcsarnokban, tűszúrásnyi vérzések a hashártyán, különösen az úszóhólyagot borító savóshártyán és savó felhalmozódása a hasüregben. Ezen elváltozások az ezüstkárász tömeges pusztulása során szinte mindig megfigyelhetők.
Az ezüstkárász rokonában, a tenyésztett aranyhalban (Carassius auratus) az aranyhal vérképzőszervi elhalását okozó herpeszvírust (CyHV-2) világszerte kimutatták. Elsőként Japánban izolálták (Jung és Miyazaki, 1995). Ezt a vírust a tenyésztett aranyhalakból az utóbbi években több szerző is tanulmányozta: az USA-ban (Goodwin és mtsai, 2006; Goodwin és mtsai, 2009; Walzek és Kurobe, 2009) és Európában az Egyesült Királyságban (Jeffry és mtsai, 2007). Tógazdaságban élő halakból még nem mutatták ki.
Jóllehet az irodalmi adatok szerint a tenyésztett aranyhalban a CyHV-2 okozta vérképzőszervi elhalás elváltozásai (főként vérfogyottság és kopoltyúelhalás) nem hasonlítanak a hazai tógazdaságokban megbetegedett ezüstkárászok elváltozásaihoz, 2009 nyarán megkíséreltük az ezüstkárászokból a CyHV-2 herpeszvírust kimutatni az ÁDI-ban újabban kialakított Molekuláris Biológiai laboratórium segítségével.
Eddig két dunántúli horgásztóból származó ezüstkárászokat vizsgáltunk. A molekuláris biológiai laboratóriumban az ezüstkárász belső szerveiből kivont DNS-ből sikerült kimutatni a CyHV-2-t PCR segítségével. A PCR-ben használt konszenzus primerek alkalmasak a hal és kétéltű herpeszvírusok polimeráz génje egy megőrzött szakaszának felerősítésére. A felerősített, mintegy 500 bp hosszú szakasz szekvenciáját összehasonlítva a GenBank adataival, megállapítható, hogy az általunk ezüstkárászból kimutatott herpeszvírus genomjának e szakasza 99 és 100%-ban megegyezik az aranyhalakból izolált angol és amerikai CyHV-2 törzsek genomjával.
Nem lehetetlen, hogy az ezüstkárász oly rég óta ismert gyakori pusztulásának hátterében ez a kórokozó áll. A téma maradéktalan tisztázásához további vizsgálatok szükségesek. Ehhez kérjük a tógazdaságok segítségét, az ezüstkárászok pusztulása esetén agonizáló beteg halak beküldését.
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
A szokásostól eltérően az idei évben ősszel, október 03-04 között került megrendezésre az Ultrabalaton csapatversenye. NAIK-os csapat az idei évben állt először rajthoz a 14. alkalommal kiírt versenyen.