
A nyugat-magyarországi Láhn-patakon végzett rehabilitációs munkálatok hatása a halállományra
Palkó Csaba1, Szathmári László1 és Horváth Jenő2
1NymE, Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Kar, Mosonmagyaróvár
2Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság, Őriszentpéter
Kivonat
Az ausztriai Heiligenkreuz közelében eredő Lahn-patak Szentgotthárdtól északra éri el Magyarország területét, majd mintegy 10 kilométert megtéve, Rátót határában ömlik a Rábába torkolló Vörös-patakba. A kis vízhozamú, olykor kiszáradó vízfolyást a múlt század hetvenes éveiben szabályozták. Az 1990-es évek végén a Lapincs folyó vizének egy részét a Lahn-patakba terelték, stabilan biztosítva annak kielégítő vízhozamát. Ezt követően nyújtottak be egy európai uniós pályázatot, amelynek célja az ausztriai Lapincs renaturalizált területeinek és a Rábának egy teljes értékű kék-zöld folyosóval történő összekapcsolása a Lahn-patak mentén. A támogatást kapott projekt részeként a Lahn-patak eddig csatornaszerű magyar szakaszát természetközeli állapotba hozták. A beavatkozások előtt egy 2005. évi, elektromos halászgéppel végzett felmérés 9 mintavételi pontról 9 fajnak összesen 119 példányát mutatta ki.
A renaturalizációt követően, 2007 és 2009 között elektromos halászgéppel vizsgáltuk végig az átalakított mederszakaszokat. 28 faj közel 15.000 egyedét határoztuk meg és engedtük szabadon. A fajszám 10-ről 28-ra, az egyedsűrűség többszörösére, az abszolút természeti érték 10-ről 27-re, a relatív természeti érték 20%-al nőtt. A fajok közül a szivárványos ökle és a bodorka előtörése a legszembetűnőbb, de a reofil, védett fajok egyedszáma is emelkedett. A reofil fajok száma emelkedett a legnagyobb arányban, 2,5 szeresére, 4 új faj jelent meg, de a legtöbb, 5 új faj az euritóp csoportba tartozik. A Simpson diverzitás két faj előtörésének következtében csökkent, a Shannon-Wiener index azonban 1,7-ről 2,1-re emelkedett. A hazai VKI alapú minősítés a patakot a korábbi közepesről a rossz, illetve gyenge kategóriába sorolja.
Úgy tűnik tehát, hogy a vízhozamnövelő és mederrekonstrukciós beavatkozások beváltották a hozzájuk fűzött természetvédelmi irányú reményeket. A vizsgálataink alapján a természetvédelem számára kedvező változást úgy érték el, hogy sporthorgászatra alkalmas halfajok nagy egyedszámban jelentek meg. A patak egyes szakaszai a kiépítettség hiányában horgásztatásra alkalmatlanok, de ivadékbölcső funkciója jelentős a vele kapcsolatban álló vizek ivadék utánpótlásában. Megfigyeléseink alapján a jelen állapot még változik, a rendszer már nagyrészt önfenntartó, de egyes helyeken fenntartó beavatkozásokra mindenképpen szükség lesz, különben a revitalizáció előtti kedvezőtlen természetvédelmi állapotok alakulhatnak ki.
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
A szokásostól eltérően az idei évben ősszel, október 03-04 között került megrendezésre az Ultrabalaton csapatversenye. NAIK-os csapat az idei évben állt először rajthoz a 14. alkalommal kiírt versenyen.