
Integrált szemléletű program a fenntartható és egészséges édesvízi akvakultúráért (SustainAqua)
"Integrált szemléletű program a fenntartható és egészséges édesvízi akvakultúráért", rövid nevén: SustainAqua, az Európai Unió 6. Keretprogramja által finanszírozott együttműködési projekt, melyben 12 országból 24 kutatóhely, vállalkozás és szervezet vett részt.
A projekt fő célkitűzése az volt, hogy olyan kutatási és képzési programok valósuljanak meg, amelyek elősegíthetik a legfontosabb európai édesvízi haltermelési rendszerek hosszú távú gazdasági és környezeti fenntarthatóságát. Öt különböző termelési rendszerben folytattak kísérleteket annak vizsgálatára, hogy miként lehet a termelés színvonalát úgy növelni, hogy mellette a környezeti fenntarthatóság mutatói is javuljanak.
Az öt különböző országban megvalósuló modellek témái a következők voltak:
- Svájc: Intenzív tilápia nevelés üvegházas hidrokultúrás növénytermesztés és ráktenyésztés integrációjával
- Lengyelország: Polikultúrás extenzív haltermelés fejlesztése új fajok (lapátorrú tok) bevonásával
- Magyarország: Ragadozó halak intenzív nevelésének fejlesztése és járulékos haszonvételek növelése a környezeti terhelés minimalizálása mellett
- Hollandia: Az energia fogyasztás és a környezeti terhelés csökkentése intenzív haltermelő telepeken
- Dánia: Az intenzív pisztrángtelepek környezeti terhelésének minimalizálása
A HAKI vezetésével megvalósuló két magyar modellkísérlet közül az elsőben az átfolyóvizes intenzív halnevelés elfolyóvizének kezelését vizsgálták halastavak és vízinövényes tavak összekapcsolásával létrehozott vizes élőhely alkalmazásával, illetve azt, hogy a vízkezelés mellett milyen hasznosítható melléktermékek állíthatók elő. A második magyar kísérletsorozatban az intenzív és extenzív haltermelés összekapcsolásával létrehozott haltermelő rendszer vizsgálata történt, különös tekintettel a különböző ökotechnológiai elemek alkalmazhatóságára.
A kutatások végső irányának és az értékelési szempontok meghatározásába a kutató intézmények bevonták a szakmai partnereket is. A részvevők közös munkájának eredményeként született meg az egyes termelési rendszerek fejlesztési lehetőségeit gyakorlati szempontból bemutató képzési anyag. A modulokból álló AQUA+ esettanulmányok alapján kialakított képzési anyagok összeállítását a HAKI koordinálta.
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
A szokásostól eltérően az idei évben ősszel, október 03-04 között került megrendezésre az Ultrabalaton csapatversenye. NAIK-os csapat az idei évben állt először rajthoz a 14. alkalommal kiírt versenyen.